Re: Solaredge system där skugga påverkar andra paneler i samma sträng
Posted by
Arne on
URL: http://solcellforum.207.s1.nabble.com/Solaredge-system-dar-skugga-p-verkar-andra-paneler-i-samma-strang-tp5019283p5019299.html
I den SolarEdge-beräkning som din solcellsfirma har utfört för just din anläggningen, där framgår av beräkningen vilka effektoptimerare som används och vilken växelriktare. SolarEdges program heter "
SolarEdge site designer" Den beräkningen ger bl.a. som resultat kWh-skörd per månad och per år. Den beräkningen har du väl fått i dokumentationen över anläggningen?
Kolla i den vilka effektoptimerare de räknat med! Se bifogat 1:a sidan. Numer ser beräkningen nog annorlunda utseendemässigt ut men samma resutat visas.
Denna beräkning är gjord med SolarEdges beräkningsprogram, och därmed är kopplingen och använda effektoptimerare godkända av SolarEdge.