Re: Anpassa antal solpaneler till en hybrid inverter med mppt regulator

Posted by Arne on
URL: http://solcellforum.207.s1.nabble.com/Anpassa-antal-solpaneler-till-en-hybrid-inverter-med-mppt-regulator-tp5014382p5014390.html

Du anger en solcellsmodul som har tomgångsspänning 38,72 Volt per modul, detta är vid en belysningsstyrka på 1000 W/m2 och vid 25 grader Celsius.

Om den modulen belyser med styrkan med 1000 W/m2, och du mäter med en multimeter mellan dess plus- och minuspol, då får du just 38,72 V. Men det är som sagt tomgångsspänningen, dvs ingen ström utöver den oerhört lilla(kanske 1 milliAmp) som behövs för att mäta tomgågsspänningen på den, tas då ut från modulen.

Kopplar du 3 st moduler i serie, då får du 3x38,72 V = 116,16 Volt.
Det får du koppla in på DC-ingången på växelriktaren, då den tydligen tål upp till 145 Volt.
(4 moduler i serie blir 4x38,72 = 154,88 Volt och för mycket för den DC-ingången och riskerar att knäcka den.)
Det är alltså tomgångsspänningen. Någon ström tas då ej ut från modulerna.
Så fort du börjar belasta modulen(det gör växelriktaren) och tar ut effekt från den, då kommer spänningen inte längre att vara tomgångsspänningen 116,16 Volt, utan lägre. Du har inte förstått framgår det av dina inlägg att när en solcellsmodul belastas(dvs man tar ut ström från den) att dess spänning då sjunker. Det är samma sak med ett bilbatteri, när tändningen är av, då mäter du kanske 13,2 Volt över bilbatteriet, men när du just startar och belastar bilbatteriet med den stora startströmmen som startmotorn kräver, då sjunker spänningen kanske ner till 11 Volt.

I diagramet ström mot spänning som jag hänvisar till ser du att när högre ström tas ut, då sjunker spänningen på en modul.  Men du kanske möligen inte har några förkunskaper inom el? Bästa är då personligen att tala direkt med en elektriker.

Det bör alltså gå bra att koppla 3 st seriekopplade moduler till din DC-ingång för max 145 V.
Du kan klart koppla in fler, då parallellt över de 3. Strömmen ökar då på DC-ingången.
Har du 3 moduler seriekopplade som du parallellkopplar med 3 st seriekopplade, då kan du få max kortslutningsströmmen 2x9,31 = 18,62 A. Du kan ju fortsätta parallellkoppla så, men så att du inte överskrider max strömmen in på DC-ingången. Anges max.ström för DC-ingången överhuvudtaghet?

Parallellkopplar man fler än 2 seriekopplade strängar, då kan man få bakströmmar som kan riskera att förstöra solcellsmoduler. Då får man använda så kallade strängsäkringar.

Firman, butiken i Spanien där du köpt växelriktaren borde kunna hjälpa dig vidare.
Spanska är inte så svårt. Om du avser att bo i Spanien, är spanska väldigt bra att använda. Svenska går inte alls så bra där. De är ofta urusla på svenska.

I Spanien  lyser solen starkare än i Sverige. Jag vet inte om man där ev. kan komma upp i högre belystningsstyrka än 1000 W/m2. I så fall kan tomgångsspänningen litet högre än 38,72 V.

Vi har en vanlig elnätsansluten växelriktare utan några lagringsbatteriet, så jag kan inte detta med ö-drift. Jag tror också att de flesta andra här på forumet har bara nätanslutna växelriktare.